O przychodni Aktualności Oferta Podstawowa opieka zdrowotna Ambulatoryjna opieka specjalistyczna Rehabilitacja Stomatologia Diagnostyka obrazowa Usługi prywatne Sklep medyczny Medycyna pracy Rejestracja internetowa Nieobecności lekarzy Kontakt Recepty - zamawianie Koronawirus
Aktualności

O pandemii z naszą nową psycholog
26.11.2020

Jak przetrwać trudny czas pandemii?

Psycholog Kamila Szubertowicz-Wierzowiecka

 

Jak sobie poradzić w trudnych czasach pandemii?

- Przede wszystkim trzeba się skupić na tym co dobre, a nie na tym co złe czyli, co dostajemy a nie, co zostało nam zabrane. A dostaliśmy czas. Czas dla samych siebie, dla osób najbliższych, domowników i na rzeczy, pasje i czynności, na które do tej pory czasu nie mieliśmy.

Czego dziś boimy się najbardziej? 

- Niepewności i dalszego jutra. Boimy się o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ale także sytuacji finansowej. Dzisiejszy dzień to niepewność, co przyniesie jutro. Odczuwalne jest napięcie, które powoduje, że ciężko jest nam aktualnie cokolwiek zaplanować, bo nie wiemy jak będą wyglądać następne dni, co przyniesie pandemia i jak się przełoży na nasze życie.

Jak sobie poradzić z trudnymi dla nas emocjami?

- Przede wszystkim rozmawiać. Paradoks polega na tym, że o emocjach rozmawia się zawsze najtrudniej, ale jest to najbardziej potrzebne. Jeśli dusimy w sobie trudne dla nas emocje to one się kumulują i w końcu wybuchną, bo emocje trzeba odreagować i wyrzucić z siebie na zewnątrz. Powinniśmy porozmawiać z kimś bliskim o tym, co czujemy, czego się obawiamy. Jeśli czujemy, że nasilenie trudnych emocji jest zbyt duże, to powinniśmy wybrać się do psychologa, który pomoże nam się z nimi uporać.

Jak pokonać strach i wstyd przed wizytą u psychologa?

- Psycholog jest specjalistą jak każdy inny. Jeśli mamy zapalenie oskrzeli to idziemy do lekarza i jest to normalne, więc jeśli mamy gorsze samopoczucie i z czymś sobie nie radzimy emocjonalnie tak samo normalnym jest wizyta u psychologa. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo sobie z czymś gorzej radzić lub nie radzić, to normalne i ludzkie. Warto z takiej pomocy skorzystać.

Kiedy powinniśmy się udać do psychologa?

-Jeśli od dłuższego czasu zauważamy u siebie gorsze samopoczucie, obniżony nastrój i wszystko zaczynamy widzieć w czarnych barwach, to należy się nad tym zastanowić i rozważyć konsultację u psychologa.

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

- Objawy mogą być różne, w zależności od problematyki i schorzenia. Jeśli mówimy akurat o depresji, to jeśli zauważymy u siebie obniżony nastrój, mniejsze zainteresowanie i satysfakcję z czynności, które do tej pory nas cieszyły, wzmożony lub zmniejszony apetyt, gorzej śpimy, brak energii, problemy z koncentracją, poczucie winy i zmniejszone poczucie własnej wartości, to powinniśmy udać się do psychologa. Depresja czy epizod depresyjny jest chorobą, leczy się ją i można wyleczyć, dlatego nie bójmy się sięgnąć po pomoc specjalisty.

Jeśli ktoś z naszych bliskich zaczyna mieć myśli samobójcze, to niezbędna jest wręcz pomoc specjalistyczna. Depresja jest podstępną chorobą i sama  z siebie nie przejdzie.

Gdzie szukać pomocy?

- Wszędzie gdzie przyjmuje psycholog. W Przychodni Specjalistycznej Regina i Walenty Śliwa przy ul. Grodzkkiej 73 w Wałbrzychu została otwarta nowa poradnia psychologiczna, gdzie można uzyskać pomoc.

Jak sobie poradzić z obecnym zamknięciem galerii, sklepów, restauracji?

- Zamiast wyjścia do restauracji, możemy nadal zamówić jedzenie do domu, albo ugotować coś na co mamy ochotę, a zamiast basenu możemy zrobić sobie kąpiel z pianką w wannie w domu. Przede wszystkim trzeba się skupić na tym, jakie możliwości mamy. To może być dobry czas na rozwinięcie naszych odkładanych do tej pory pasji np. gdy zawsze chcieliśmy nauczyć się tańczyć, gotować, piec, podszkolić języki, obejrzeć ulubiony serial, czy przeczytać odkładaną ciągle przez brak czasu książkę.

Co z aktywnością fizyczną?

- To, że siłownie są zamknięte nie oznacza, że nie można poćwiczyć w domu, na macie. W internecie znajdziemy całe mnóstwo treningów, ćwiczeń, medytacji czy kursów tańca, które pomogą nam zadbać o nasze zdrowie i sylwetkę. Mamy również do dyspozycji telefon i programy z kamerką dzięki, którym można się spotkać z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi na wspólną kawę, obiad, czy wspomniany trening fitness, aby było raźniej i przyjemniej.

Czy dzięki takim emocjom jak lęk i strach, lepiej oceniamy ryzyko i szybciej dostosowujemy się do zasad bezpieczeństwa?

- Lęk i strach są naszymi emocjami pierwotnymi. Ewolucyjnie chroniły nas kiedyś i chronią nadal prowadząc do instynktu przetrwania. Dziś nie musimy już obawiać się groźnych, dzikich zwierząt czy walczyć z głodem, ale ten lęk pomaga nam oceniać sytuacje jako te zagrażające naszemu zdrowiu, a także życiu. Jeśli przykładowo w obecnych czasach zapala nam się czerwona lampka widząc tłum ludzi, w który mamy za chwilę wejść, to warto posłuchać swojej intuicji, bo nie bez powodu sytuacja może nam się wydawać zagrażająca.

Jak sobie poradzić w tym czasie?

- Szukać normalności i starać się żyć normalnie. Korzystać z możliwości jakie mamy będąc w domu, wykorzystywać dany nam czas na to, na co wcześniej go nie było. Poszukać w sobie nowych pasji, hobby, zainteresowań i rozmawiać z innymi. Pandemia i dystans społeczny niestety niosą za sobą ryzyko izolacji społecznej, poczucia wyalienowania i samotności, dlatego takie ważne jest, żeby nie być w tym czasie samemu i nadal utrzymywać relacje społeczne np. korzystając z telefonów i rozmów z użyciem kamery.

Jak sobie poradzić z nowymi obostrzeniami dotyczącymi świąt?

-Niestety sytuacja jest dla nas wszystkich nowa i trudna. To z całą pewnością będą święta inne od wszystkich poprzednich. Pandemia wymusza na nas elastyczność i zmianę tradycji świątecznych chociażby w liczebności osób, które możemy ugościć przy świątecznym stole. Warto jednak abyśmy zachowali kontakt z naszymi bliskimi. Mamy XXI wiek i dużo możliwości technologicznych. Nie zapominajmy, że są to czasy rozmów telefonicznych i wideo-rozmów. Warto z tego skorzystać również w tym czasie świątecznym. Możemy zjeść barszcz i przełamać wigilijny opłatek również przez kamerę wideo używając smartfonów, tabletów i komputerów. Tak samo z rozmowami przy wigilijnym stole. Pamiętajmy więc o naszych bliskich w tym jakże trudnym czasie i nie zamykajmy się na technologię. Czasami nawet jeden krótki sms czy telefon może komuś sprawić dużo radości i będzie świadczył o tym, że o tej osobie myślimy i pamiętamy. Święta to czas rodzinnego ciepła i warto żeby taki pozostał nawet na odległość. Miłość, pamięć i troska w końcu przecież są w nas i możemy ją przekazać naszym bliskim również wtedy, gdy dzieli nas odległość.

 

 

« powrót

Galeria zdjęć

ADRES GŁÓWNY:

ul. Uczniowska 21, 58-306 Wałbrzych

REJESTRACJA:

74 666 50 30, 74 666 77 85

FILIA PODZAMCZE:

ul. Grodzka 73, 58-316 Wałbrzych

REJESTRACJA:

74 666 53 34, 74 666 53 48

FILIA SZCZAWNO-ZDRÓJ:

ul. Zacisze 3, 58-310 Szczawno-Zdrój

REJESTRACJA:

74 666 38 77

FILIA ŚWIEBODZICE:

ul. Wałbrzyska 33, 58-160 Świebodzice

REJESTRACJA:

74 648 95 46, 74 648 95 50

 

Przychodnia Specjalistyczna Regina i Walenty Śliwa S.J.
Lekarz rodzinny, podstawowa opieka zdrowotna Wałbrzych. Poradnia kardiologiczna, ortopedyczna, angiologiczna, endokrynologiczna, urologiczna, neurologiczna, chirurgiczna, laryngologiczna, onkologiczna, reumatologiczna Wałbrzych.
USG brzucha, bioderek, tarczycy, dopplera, RTG, mammografia, EMG, EEG, FDM. Rehabilitacja dla dzieci, metoda Vojty, MC Kenziego.
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl